Ígéretemhez híven itt van egy újabb csokor hőszigetelési tipp, használjátok egészséggel.
- Maximum 5 percig szellőztessünk alkalmanként, ennyi idő alatt egy kereszthuzat teljesen kicseréli a levegőt. Így nem hűlnek ki a falak és a bútorok, és miután becsukjuk az ablakot, nem kerül plusz energiába a felfűtésük.
- Ha az ajtók, ablakok résein süvít be a szél, akkor gumicsíkkal (hipermarketekben, barkácsáruházakban kapható) ragasszuk végig az érintett területeket. Azért inkább gumi- és ne szivacscsíkot válasszunk, mert tartósabb, és ha mégis cserélnénk, könnyebb eltávolítani.
- Dupla ablak esetén tehetünk ablakpárnát a két szárny közé, ez az alul beáramló levegő ellen véd, de kissé kényelmetlen szellőztetéskor.
- Az ajtók aljára ajtóseprűt ragaszthatunk: ez az alul beáramló levegőt fogja meg.
- Az ajtók elé akasszunk vastag, földig érő függönyt. A földig érő ez esetben valójában földet seprőt jelent, hogy alatta ne fújjon be a szél.
- Az ablakokra is tegyünk lehetőleg vastag sötétítőt, és használjuk: a függöny ugyanis hőszigetelő, ha nem is túl nagy mértékben.
- Ha a függöny rálógna a fűtőtestre, engedjük inkább mögé, ha ez nem kivitelezhető, akkor csíptessük fel.
- Ha van falvédőnk, faliszőnyegünk, tegyük fel, ezeket eredetileg pont arra találták ki, hogy a régi szigeteletlen házakat egy kicsit szigeteljék vele. Emellett a komfortérzetet is javítja, ha nem süt a falból a hideg.
- Változtassunk az életvitelünkön! Ha van olyan szoba a lakásban, amit amúgy ritkán és keveset használunk, akkor ne használjuk. Így fűteni sem kell. Ha a nappaliban csak tévézünk, akkor a tévét egyszerűen vigyük át a hálóba, és máris nincs szükség a nappali fűtésére. Elég csak majd karácsonykor, ha jönnek a rokonok.
- Ha tudjuk, hogy sütni fogunk, akkor ne fűtsük a konyhát! A sütő majd úgyis felfűti. (Nálam épp ezért a tél a tepsis rakott ételek és a sütik időszaka.)
- Napközben engedjük be a napfényt! Nem csak világít, melegít is (üvegházhatás), nem véletlenül van a passzívházaknak szinte az egész déli fala üvegből.
A tippek legtöbbjét magam is alkalmazom, tehát bevált, kipróbált módszerekről van szó. Remélem, másnak is hasznára válnak majd.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.